rayanhost
18 بهمن 1401 - 20:44

زمینه صادرات آثار هنری قزوین به کشورهای خلیج‌ فارس فراهم شد

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین گفت: سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خلیج‌ فارس زمینه صادرات محصولات هنری به ویژه آثار خوشنویسی هنرمندان قزوینی به کشورهای حوزه خلیج فارس مهیا شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، حسین عمیدی امروز در نشست خبری با فعالان رسانه استان قزوین که در سالن جلسات دفتر نمایندگی وزارت خارجه برگزار شد، اظهار داشت: در شرایط حاضر محور برنامه‌های نمایندگی وزارت امور خارجه بر توسعه و گسترش تجارت خارجی و صادرات استان قزوین متمرکز شده است.

وی اضافه کرد: بر همین اساس انعکاس توانمندی‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی استان قزوین به کشورهای همسایه و هدف صادراتی استان و فراهم کردم زمینه صادرات تولیدات استان قزوین برای رسیدن به هدف صادراتی استان قزوین یعنی یک میلیارد دلاری شدن صادرات به عنوان هدف اصلی دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان تعیین شده است.

عمیدی با اشاره به بازدید میدانی خود از توانمندی‌های صنعتی استان قزوین در 5 ماه مسئولیت خود در استان گفت: هدف تمامی این بازدیدها کمک به توسعه تجارت خارجی و صادرات استان قزوین بوده است.

وی از راه‌اندازی سامانه تلفنی قاصدک در دفتر وزارت خارجه استان قزوین خبر داد و افزود: با این سامانه تلفنی امکان تماس با تمامی سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های وزارت خارجه در خارج از کشور ایجاد شده است. همچنین نمایندگی وزارت خارجه در استان قزوین می‌تواند با استفاده از این سامانه در سریع‌ترین زمان مسائل مختلف تجاری و سیاسی استان را پیگیری کند.

عمیدی ادامه داد: در 5 ماه اخیر ارتباط کاری لازم با رؤسای نمایندگی‌های کشورمان در کشورهای ایتالیا، غنا، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ویتنام، گوانگ‌جوی چین، شانگهای چین، بمبئی هندوستان، کراچی پاکستان، نخجوان آذربایجان، قاپان ارمنستان، ارزروم و استانبول ترکیه را برقرار کرده‌ایم و موانع صادراتی را از پیش روی صادرکنندگان و بازرگانان هم‌استانی برداشتیم.

نماینده وزارت امور خارجه در استان قزوین در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به دیدار اخیر امیر عبداللهیان وزیر خارجه با استاندار قزوین گفت: در نتیجه این دیدار وزیر خارجه موافقت کرد که در معرفی توانمندی‌های استان قزوین در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و گردشگری از طریق نمایندگی‌ها و سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران نهایت همکاری را داشته باشد.

موافقت روس‌ها با راه‌‌اندازی دفتر عرضه مستقیم محصولات کشاورزی استان قزوین

عمیدی همچنین از برگزاری تورهای گردشگری برای مسافرت سفیران کشورهای مختلف به قزوین خبر داد و اضافه کرد: این تورهای گردشگری به منظور آشنایی سفرای کشورهای مختلف با توانمندی‌های گردشگری استان قزوین از سوی دفتر نمایندگی وزارت خارجه استان قزوین برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین به تازگی هیئت 4 نفره اقتصادی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی استان قزوین به کشور روسیه سفر کردند و در نتیجه این سفرها روس‌ها موافقت کردند که دفتر عرضه مستقیم محصولات کشاورزی با محوریت صندوق کشمش تاکستان در کشور روسیه راه‌اندازی شود، به طوری که در گام نخست محصولات کشاورزی استان قزوین و در گام بعدی محصولات کشاورزی سایر صندوق‌ها در روسیه عرضه و به فروش رسانده شود.

عمیدی همچنین از رایزنی با سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای شیخ‌نشین خلیج‌فارس برای فروش آثار هنری استان قزوین خبر داد و گفت: بر این اساس یکی از استادان خوشنویسی ما به کشور عمان سفر کرده و با توجه به رایزنی‌های صورت‌گرفته با زمینه صادرات محصولات هنری به ویژه آثار خوشنویسی هنرمندان قزوینی به کشورهای حوزه خلیج فارس مهیا شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1026139